Zapobieganie wzdęciom

Wzdęcia są dolegliwością zazwyczaj mało inwazyjną, ale dość dokuczliwą i niemiłą. Wzdęty brzuch znacznie zwiększa swój rozmiar, przez co czujemy dyskomfort we własnych ubraniach. Dodatkowo, odczuwa się również potrzebę oddawania gazów, co w towarzystwie może powodować zdenerwowanie i stres związany z konwenansami społecznymi. Jeśli wzdęcia w naszym przypadku nie mają przyczyny chorobowej, a my chcemy im zapobiegać, jest kilka rozwiązań, które możemy zastosować.

Pierwszym ze sposobów zapobiegania wzdęciom jest zmiana diety. Należy unikać posiłków typu fast food, które są ciężkostrawne oraz zwyczajnie niezdrowe. Nie należy również spożywać dużej ilości pokarmów bardzo tłustych, smażonych czy odwrotnie – zawierających dużych ilości cukru. Uważać należy na pokarmy, w których znajduje się dużo błonnika – choć jest on zdrowy i potrzebny organizmowi, to jednak nie każdy układ pokarmowy dobrze sobie z nim radzi. Surowe warzywa i owoce należy spożywać w rozsądnych ilościach, ponieważ zawarte w nich cukry mogą zalegać w jelitach i powodować gromadzenie się gazów.

Istotna jest zmiana nawyków żywieniowych. Lepiej jest zjadać więcej posiłków podzielonych na mniej porcji – mniej obciąża się wówczas układ pokarmowy, który lepiej radzi sobie z trawieniem. Każdy posiłek należy zjadać w spokoju, mogąc się przy nim zrelaksować. Szybkie jedzenie powoduje dwie rzeczy: niedokładne gryzienie pokarmu oraz łykanie powietrza. Niedokładnie pogryzione jedzenie dłużej się trawi i zalega w jelitach, zaś połknięte z nim powietrze, o ile nie wydostanie się podczas odbijania ustami, będzie musiało wydostać się z jelit wraz z gazami.

Często pojawiającym się wzdęciom może zapobiegać również picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Należy w większości zrezygnować z soków, które mają w sobie dużo cukrów fermentujących potem w jelitach. Ograniczyć należy również alkohol oraz napoje gazowane – bąbelki mogą powodować zwiększenie ilości gazów w jelitach. Ostrożnie należy spożywać mleko, zwłaszcza w przypadku, gdy zawsze po nim występują objawy wzdęć – może to oznaczać nietolerancję laktozy.

Istotną rolę w przeciwdziałaniu wzdęciom ma aktywność fizyczna. Regularny ruch na świeżym powietrzu pozwala organizmowi lepiej przyswajać przyjmowane pokarmy. Dodatkowo, aktywność wpływa również na polepszenie ruchów robaczkowych w jelitach i przyspieszenie trawienia i transportu resztek jedzenia. Aktywne spędzenie czasu sprzyja również relaksowaniu się i zmniejszaniu napięcia – zarówno w przypadku mięśni, jak również i psychiki.

Ostatni zakres przeciwdziałania wzdęciom dotyczy właśnie psychiki. Osoby, które bardziej i częściej się stresują, mocniej odczuwają dolegliwości związane ze wzdęciami. Z tego powodu należy zapobiegać nadmiarowi stresu w życiu, ucząc się dobrego nastawienia do codziennych sytuacji oraz pozwalając sobie na codzienną dawkę relaksu. Wzdęcia mogą występować jako objawy psychosomatyczne, czyli dolegliwości fizyczne, powodowane problemami psychicznymi. Zawsze warto ograniczyć stres czy nerwy w pracy.

Więcej informacji na temat problemów gatrycznych znajdziesz na portalu gastryczne.pl – portal o chorobach układu pokarmowego.Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...