Wzdęcia – jak sobie z nimi radzić?

Niemal każdy człowiek doświadczył w swoim życiu uczucia przepełnienia i napięcia brzucha, które u wielu ludzi powodują dyskomfort, związany z powiększającym się obwodem brzucha, uczuciem przepełnienia, ograniczoną ruchliwością oraz problemami gastrycznymi. W takich przypadkach mówimy o wzdęciach, przez lekarzy określanych także mianem bębnicy.

Co to są wzdęcia?

Wzdęcia to nic innego, jak objaw nagromadzenia w jelitach nadmiernej ilości gazów, które powodują te dokuczliwe objawy. Częściej występują one u kobiet, niż u mężczyzn, jednak zasadniczo uznaje się, że dolegliwości te dotykają od 10 do 30% dorosłych ludzi, a więc jest to problem dość powszechny.

Przyczyny wzdęć

Zatrzymanie gazów w jelitach może mieć bardzo zróżnicowane podłoże – od problemów nietolerancji laktozy czy też fruktozy, poprzez zaburzenia motoryki układ pokarmowego, po przewlekłe stany zapalne jelit, w tym także zespół jelita nadwrażliwego. Wzdęcia mogą się także pojawić w przebiegu przerostu flory bakteryjnej jelit, przy zaparciach lub w konsekwencji stosowania farmakoterapii. Te i wiele innych czynników powodują, że w jelitach ludzkich dochodzi do pojawiania się nadmiernej ilości gazów, takich jak wodór, metan czy dwutlenek węgla, które bezpośrednio odpowiadają za ogół odczuwanych dolegliwości.

Jak sobie radzić ze wzdęciami?

Leczenie wzdęć w dużej mierze uzależnione jest od poprawnego zdiagnozowania czynników lub chorób, które je powodują. W przypadku bębnicy pojawiającej się na skutek nietolerancji konkretnych substancji pokarmowych, skuteczna będzie dieta, podobnie jak przy stanach zapalnych i zespole jelita nadwrażliwego.

Przy problemach z florą bakteryjną, stosuje się właściwą antybiotykoterapię. Jeśli powodem wzdęć są zaparcia, bardzo ważne jest właściwie odżywianie i ruch, które okresowo można wspomagać delikatnymi lekami i ziołami przeczyszczającymi.Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...