Właściwości i zdolności zdrowego psychicznie dziecka

Jak w przypadku wszystkiego także w przypadku zdrowych psychicznie dzieci i młodzieży możemy wyróżnić określone funkcje na zasadzie których określa się czy dziecko jest zdrowe psychicznie i radzi sobie z otaczającym go światem czy też niestety jest na opak i zainterweniować musi psycholog dziecięcy.

Zdrowie psychiczne w szkole

Szkoła jest specyficznym rodzajem społeczeństwa w którym nie każde dziecko jest w stanie się ot tak od razu odnaleźć. Co lepsza bardzo często zdarza się, że dzieci nie radzą sobie po przejściu z jednego szczebla edukacji na drugi tj. z przedszkola do szkoły podstawowej i właśnie wtedy ich zdrowie psychiczne jest zagrożone.

Właściwości i zdolności dziecka zdrowego psychicznie

Dziecko, jak i młodzież przejawiająca następujące właściwości i zdolności uznawana jest za zdrową psychicznie:

  • pozytywna samoocena – dziecko potrafi patrzeć na siebie pozytywnie;
  • poczucie bezpieczeństwa w stosunku do siebie samego i otaczającego go świata;
  • zdolność do funkcjonowania na danym etapie rozwojowym i w grupach jakie są z nim powiązane tj. w grupie rówieśniczej, w środowisku szkolnym, rodzinnym, pozaszkolnym;
  • zdolność do utrzymywania i inicjowania kontaktów z drugim człowiekiem – tutaj istotne jest nie tylko inicjowanie kontaktów, bo z tym większość dzieci nie ma problemów istotne wydaje się podtrzymywanie bliższych relacji z rówieśnikami czy też osobami dorosłymi;
  • a przede wszystkim zdolność do przeżywania i okazywania emocji pozytywnych (radość, szczęście, zadowoleni) i negatywnych (smutek, gniew, złość, rozdrażnienie) oraz rozsądnego przywiązania.

Dziecko posiadające wyżej wymienione zdolności i właściwości z pewnością wyrośnie na zdrowego psychicznie człowieka. Jednak w momencie kiedy okazuje się, że któraś z wymienionych właściwości nie jest do końca rozwinięta warto obserwować dziecko i w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów po prostu zacząć interweniować.

Szybka interwencja

W momencie kiedy zauważamy, że dziecko nie radzi sobie w jakimkolwiek ze środowisk lepiej jest zainterweniować niż nie robić nic. Psycholog to w końcu człowiek którego zadaniem jest pomóc naszemu dziecku jeżeli my sami nie chcemy lub też nie potrafimy mu pomóc. To przecież człowiek, który ma odpowiednie podejście do wszystkich dzieci i stara się je “naprostować na właściwe tory” poprzez stosowaną przez niego terapię lub zwyczajne rozmowy z dzieckiem. Czasami one wystarczają.

Sprawdź więcej informacji na temat psychologii dla dziecka http://psychoterapia-kielczyk.pl/psycholog-dzieciecy/Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...