Sposoby i metody leczenia choroby refleksowej przełyku

Leczenie choroby refluksowej jest postępowaniem kompleksowym i polega na stosowaniu odpowiedniego ułożenia ciała, diety i leków. W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Leki stosowane w leczeniu choroby refluksowej można podzieli na cztery kategorie:

 1. Leki zobojętniające – działają poprzez buforowanie wydzielonego już kwasu solnego.
 2. Leki osłaniające – działają miejscowo, tworząc warstwę piany lub strukturę żelopodobną na powierzchni śluzówki żołądka i przełyku, w ten sposób zapobiegają bezpośredniemu kontaktowaniu się kwaśnej treści z błoną śluzową przełyku. Ich działanie może być znacznie osłabione przez postawę ciała.
 3. Leki antysekrecyjne –  działają hamująco na wydzielania kwasu solnego poprzez blokowanie receptorów H2 lub pompy protonowej (PPI).
 4. Prokinetyki – są to leki działające w sposób fizjologiczny, poprzez poprawę motoryki żołądka, mechanizmu klirensu przełykowego( zdolność przełyku do przesuwania swojej zawartości do żołądka lub do jej buforowania) i wzmożenie napięcia w DZP, głównych patomechanizmów choroby refluksowej.

W wyżej wymienionej chorobie stosuje się trzy różne podejścia terapeutyczne : terapię lekami o wrastającej sile działania tzw. Step-up treatment, lekami o malejącej sile działania tzw step –down treatment oraz monoterapię. W pierwszym typie leczenia postępowanie terapeutyczne rozpoczyna się od działań niefarmakologicznych, cyzli modyfikacji stylu życia ( zaprzestanie palenia, odpowiednie ułożenie ciała, dieta niskotłuszczowa) Jeśli podejście to nie prowadzi do poprawy, kolejnym krokiem jest włączenie leków prokinetycznych lub H2- brokerów.

Jeżeli postępowanie to zawodzi,stosuje się następnie PPI lub też poleca się lecznie chirurgiczne. Lecznie Typu step-down jest najwłaściwsze w przypadkach zaawansowanych, gdyż leczenie zaczyna się od brokerów pompy protonowej, a następnie przechodzi się na leczenie podtrzymujące lekiem prokinetycznym lub brokerem H2.

Modyfikacje stylu życia wprowadzane są na końcu. Tego typu leczenie mana celu szybkie uwolnienie pacjenta od objawów i zagojenie zmian zapalnych. Monoterapia polega na zastosowaniu jednego leku we wszystkich przypadkach zapalenia przełyku. Jednak przewlekła natura choroby oraz różnorodność objawów powodują, że szanse takiego leczenia są niewielkie.

Rola leczenia chirurgicznego choroby refluksowej w ciągu ostatnich lat znacznie zmalała wskutek wprowadzenia do terapii wielu dobrych leków. Jednak zabieg chirurgiczny jest ciągle wskazany przynajmniej w dwóch sytuacjach: w razie wystąpienia poważnych powikłań i niepowodzenia farmakologicznego, z gwałtownym nawrotem objawów po zaprzestaniu leczenia.

Zalecane są również odpowiednie, sprawdzone kuracje ziołowe, których bezcenny opis zawarł dr K. Kokurewicz w przewodniku „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta” doktor Konrad Kokurewicz.6 Komentarzye to “Sposoby i metody leczenia choroby refleksowej przełyku”

 1. Patrycja Says:

  A czy ktoś z Was jest w stanie podać mi zioła albo różnego rodzaju pochodne od ziół, które warto włączyć do diety by stosować je dość regularnie w posiłkach? Oczywiście chodzi mi o różnego rodzaju zioła na refluks.

 2. Tomek Says:

  Właśnie. Ja również, z przyjemnością przeczytam o ewentualnej terapii ziołowej…

 3. Barbara Says:

  Herbatka mietowa I rumianek wspomagaja prace zoladka oraz niezastapione siemie lniane.Mozna zaparzyc(przepis na opakowaniu) lub wymieszac z jogurtem.Dobrze smakuje dodany do salatek.

 4. Ania Says:

  Niestety nie zgodze sie, jesli chodzi o miete, przeczytalam kilkakrotnie na roznych stronach z poradami refluksowymi, ze wlasnie miety NIE WOLNO pic, bo mieta ma dzialanie rozluzniajace, wiec zwieracz, ktory i tak sie nie domyka i ulatwia zarzucanie tresci zolazdka – pomiecie bedzie jeszcze bardziej wiotki i nie bedzie sie domykal!! najlepiej siemie lniane, wiaz, koper lub koper wloski, poza tym znalazlam jeszcze cos takiego: ” W książce braci Bonifratrów jest kilka przepisów.
  1. Propolis 3x dziennie po 15 kropli na mleko lub cukier.
  2. Sok z surowych ziemniaków 3x dziennie po 2-3 łyż. stołowe przed jedzeniem
  3. Herbata z pokrzywy – 3x dziennie po 1 szklance przez 1 tydzień
  (zapobiegawczo 1 szkl. dziennie przez cały rok)”

 5. margo Says:

  Jestem na kuracji leczenia zapalenia przełyku lekami pompy protonowej(1 miesiąc). Już po 3 dniach ustąpiły bóle i mdłości. Oczywiście jestem na odpowiedniej diecie ale czasem mam ochotę na coś kwaśnego. Zjadłam kiszonego ogórka i mdłości oraz wzdęcia powróciły. Jednak jeżeli będę dłużej na tej kuracji (a czuję, że będę) będę oczuwać niedobór wit. B12. i trzeba będzie zastosować ją w formie zastrzyków. O propolisie również słyszałam – jest bardzo dobry w regeneracji nabłonka – może zastosuję. Oprócz mięty nie można jeść równiez czekolady – działa rozluźniająco na zwieracz.

 6. Irena Says:

  Jeśli masz mdłości i wzdęcia-to na “bank” masz zakwaszony organizm,toksyny i obowiązkowo powinnaś zrezygnować z glutenu.Polecam proszek zasadowy z inuliną -w Polsce można zamówić w aptece,firma- DOLOMICO ,+ dobry zestaw witamin,olej kokosowy do gotowania itd. Olej z KONOPI. Propolis lub mleczko przczele. Są takie ziarenka podobne do maku o nazwie CHIA-ma wielokrotnie więcej składników od siem. lnianego. Bardzo dobre są kapsułki suszone owoce i warzywa-JUICE PLUS. Dodatkowo ,super na refluks jest też ALOES-koncentrat. I…najważniejsze ,nie objadać się wieczorem.

Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...