Objawy i przyczyny dny moczanowej

Ponieważ skuteczne leczenie powikłań dny moczanowej jest bardzo trudne lub często nawet całkowicie niemożliwe, warto jest poznać najważniejsze objawy i przyczyny tej choroby, a także zasady skutecznego leczenie i profilaktyki. Dzięki temu można uchronić się przed rozwojem bardzo poważnej choroby, prowadzącej często do trwałego uszkodzenia stawów i upośledzenia zdolności ruchowych.

Dna moczanowa to niestety choroba, która może rozwijać się przez wiele lat, bez żadnych widocznych i odczuwalnych objawów (czytaj więcej: http://leczeniednymoczanowej.pl/dna-moczanowa/objawy-dny-moczanowej/). Większość pacjentów, którzy cierpią z powodu tego stanu, orientuje się, że coś jest nie tak, dopiero gdy pojawia się silny atak bólu. Ból najczęściej występuje w paluchu, ale może także pojawić się w innych stawach. Symptomy ustępują samoistnie po kilku dniach, jednak mają tendencję do częstych nawrotów. Stan zajętych stawów ulega stopniowemu pogorszeniu się. Przyczyną takiej sytuacji są kryształki kwasu moczowego, które odkładają się w tkankach miękkich stawów. Warto także pamiętać, że zaawansowana postać dny moczanowej może prowadzić do uszkodzenia innych narządów, na przykład nerek, upośledzając ich funkcjonowanie.

Leczenie dny moczanowej powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza. Pacjenci dotknięci tą dolegliwością muszą przez cały czas znajdować się pod obserwacją reumatologa i systematycznie kontrolować poziom kwasu moczowego we krwi oraz stan swoich stawów. Leki podaje się zazwyczaj wyłącznie w czasie ataków dny. Celem ich działania jest przede wszystkim zmniejszenie dokuczliwych objawów takich jak ból oraz stan zapalny. Między kolejnymi atakami największą rolę odgrywa właściwa dieta oraz inne działania profilaktyczne.

Ponieważ leczenie dny moczanowej oraz jej skutków jest tak trudne należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę tej choroby. Ponieważ dna w bardzo wielu przypadkach nie daje żadnych objawów, dopóki nie jest za późno na skuteczne leczenie, należy zatroszczyć się o zapobieganie tej dolegliwości nawet jeśli nic nie wskazuje na podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Najważniejszym elementem profilaktyki jest zmiana diety i zmniejszenie ilości mięsa, podrobów oraz owoców morza, które pojawiają się w codziennym jadłospisie. Produkty tego typu zawierają bardzo dużo związków nazywanych purynami, które w organizmie zmieniają się właśnie w kwas moczowy. Zbyt duża ilość puryn w pożywieniu sprawia, że organizm nie jest w stanie na bieżąco usuwać produktów przemiany materii, co z kolei prowadzi do zwiększonego poziomu kwasu moczowego. Warto pamiętać, że w większości przypadków to właśnie zła dieta oraz niezdrowy tryb życia prowadzą do rozwoju dny moczanowej, dlatego zmiana sposobu odżywiania się i zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu, to najlepszy sposób, żeby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej choroby

Osoby, które cierpią z powodu dny moczanowej, powinny przede wszystkim skoncentrować się na zapobieganiu kolejnym atakom i monitorowaniu poziomu kwasu moczowego we krwi. Ma to ogromne znaczenie dla zachowanie dobrego stanu stawów oraz innych narządów. Brak właściwego leczenia może niestety prowadzić do zwyrodnienie stawów i trwałego ograniczenia zdolności ruchowych oraz silnych ataków bólu.Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...