Objawy choroby refleksowej przełyku

Do najczęstszych objawów należą zgaga (57-70%), bóle w nadbrzuszu (55-66%), odbijania (40-65%), zwracanie ( 35-60%), bóle za mostkiem ( 30-41%), nudności ( 12-40%) i ślinotok ( 20-35%).

Inne objawy dysfagia – utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka., odynofagia– objaw chorobowy polegający na bolesnym połykaniu.

Może towarzyszyć dysfagii lub występować niezależnie od niej, czkawka, suchość w ustach, bóle gardła występują u kilkunastu procent chorych, natomiast, co ciekawe, część osób nie ma żadnych dolegliwości.

Głównym problem w diagnostyce choroby refleksowej jest to, że objawy nie zawsze pokrywają się z wynikami pH-metrii , manometrii, endoskopii czy histologii. Choroba refleksowa powoduje wystąpienie różnych objawów ze strony dróg oddechowych, jak np. spazmatycznego kaszlu podczas snu.

Nie towarzyszy mu odkrztuszanie i trwa on od 1 do 5 minut. Natomiast u dzieci i osób w wieku podeszłym często widuje się także inne patologie płuc.

Choroba refleksowa może być powikłana przez ropień płuc; także idiopatyczne włóknienie płuc jest częstsze u osób z chorobą refluksową w porównaniu do ogólnej populacji.

Astma o ciężkim przebiegu jest związana z chorobą refluksową w 45-65% przypadków i jest tak samo ciężka u dorosłych, jak i u dzieci. Objawy choroby refluksowej u dzieci to bezwiedne oddawanie pokarmu, nasilające się przy zmianie pozycji, wymioty, często następujące po epizodzie zwracania pokarmu, oraz bolesne skurcze przepony.

Pełną, a przede wszystkim szybką pomoc w rozpoznaniu swoich objawów znajdziesz w najnowszym ‘elementarzu’ dra K. Kokurewicza „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta.7 Komentarzye to “Objawy choroby refleksowej przełyku”

 1. Julian Says:

  A czy wie ktoś jakie są symptomy choroby refluksowej u niemowlaków? Pytam, gdyż z moim dzieckiem dzieje się coś niedobrego (często ulewa mu sie, robi “kwaśne minki” i tak się właśnie zastanawiam czy to przypadkiem nie jest refluks. Ludzie z którymi rozmawiałem na ten temat, mają podzielone zdania – więc wolę się zapytać Was. Jeśli ktoś wie coś więcej na ten temat, serdecznie dziękuję z góry za wiadomość.

 2. Andrzej Says:

  Mnie się zawsze wydawało że to tylko zgaga, ale niestety – lekarz rozwiązał moje wątpliwości bez problemu 🙁 No nic, trzeba będzie się pomęczyć z refluksem. Swoją drogą ten poradnik nawet niezły, mogę szczerze polecić, jednak czekam już od dawna na gotowe jadłospisy (tą nową książkę autora poradnika o refluksie) i z tego co widzę, co chwila przekładana jest jej premiera 🙁 Szkoda, bo przydałaby mi się już teraz.

 3. Julian Says:

  Hej, słuchajcie – naprawdę z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę – http://www.chorobarefluksowa.net/wp-content/uploads/2011/02/poradnik-refluksowy.pdf, a potem jej pełną wersję – naprawdę pomaga w refluksie!

  Dzięki za stronę i namiar na książkę!:)

 4. DOROTA Says:

  ..WITAM,,JA MAM DOKLADNIE WSZYSTKIE OBJAWY CHOROBY REFLUKSOWEJ,,,ŁĄCZNIE Z KASZLEM W NOCY:( A NA DODATEK MAM STRASZNIE ŻÓŁTO-POMARANCZOWY JĘZYK,.

 5. Jarek Says:

  Dziękuję serdecznie za trud pracy włożony w tę stronę! Naprawdę świetna sprawa z tym poradnikiem – nie wiedziałem, że jest takie opracowanie, a ten poradnik w stu procentach mi pomógł – praktycznie zapomniałem co to jest choroba refluksowa. Dzięki!

 6. Piotrek Says:

  Jeśli u mnie zgaga występuję nie tylko po obfitym jedzeniu ale również czasami po znikomych ilościach pokarmu, to czy w tym wypadku możemy mówić o ew. przyczynach i objawach refluksu żołądkowego? Proszę o odpowiedź, bo jestem bardzo ciekaw 🙂

 7. Darek Says:

  Najgorszymi możliwymi objawami choroby refluksowej, to według mnie jest niestety śmierdzenie z buzi – straszne to jest, mimo spożywania miętówek itp. oraz zgaga, paląca ogromna zgaga po praktycznie każdym “lepszym” jedzeniu. Objawy refluksu są tragiczne, a prawda jest taka, że aby je skutecznie zniwelować trzeba odpowiednio ułożonej diety na refluks.

Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...