Nadmierne wypadanie włosów u kobiet – jak poradzić sobie z tym problemem?

Kiedy myślimy o ideale kobiety, często bardzo ważną rolę odrywają włosy – długie, gęste, mocne i zdrowe prezentują się naprawdę zjawiskowo. Dlatego też wszystkie staramy się dbać o nasze włosy, by wyglądały jak najlepiej. Niestety, nie zawsze jest to proste. Na przeszkodzie do spełnienia marzeń o idealnym wyglądzie może stanąć wypadanie włosów. To dość często spotykana przypadłość u kobiet. Pamiętaj jednak o tym, by nie załamywać się. Leczenie wypadania włosów jest konieczne i możliwe. Zastanówmy się, jakie są przyczyny tego problemu i co warto zrobić w sytuacji, gdy zaobserwujemy go u siebie.


Przede wszystkim nie lekceważ problemu

Oczywiście im szybciej dostrzeżemy problem u siebie i podejmiemy odpowiednie kroki, by go zwalczyć, tym będzie to łatwiejsze i skuteczniejsze. W początkowych stadiach wystarczy po prostu zadbać o właściwą pielęgnację i zwrócić uwagę na codzienne nawyki, można również sięgnąć po domowe sposoby. W bardziej zaawansowanych konieczna będzie wizyta u trychologa. Oczywiście, zawsze odpowiednio pokieruje nas lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog, lecz specjalistą, do którego powinniśmy się udać, jest trycholog. Nie jest on, co prawda, lekarzem, jednak zajmuje się chorobami skóry głowy i problemami z włosami.

Pamiętajmy jednak, że kiedy zobaczymy u siebie wypadające włosy, niekoniecznie należy wpadać w panikę. Wypadanie włosów jest zjawiskiem, które występuje u każdego z nas. Codziennie tracimy około 50 włosów, w niektórych okresach ta liczba może być większa – nawet do stu włosów. Jeżeli nadmierne wypadanie włosów jest jedynie krótkotrwałe, może mieć związek ze zmianą pory roku lub wahaniami hormonów i nie warto się tym w ogóle przejmować. Gorzej, jeśli problem utrzymuje się dłużej.

Ważny styl życia

Włosy, podobnie jak twarz, są naszą wizytówką. Również w tym sensie, że jak w zwierciadle odbija się w nich nasz zły styl życia: stres, chroniczne zmęczenie i niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne mogą prowadzić do tego, że nasze włosy będą wypadać. Zadbajmy o to, aby w naszej diecie występowały kwasy tłuszczowe Omega-3, cynk, biotyna i kwas foliowy. Dzięki temu nasze włosy będą mocne i zdrowe.

Bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja włosów. Jeśli często używamy lokówki, suszarki lub prostownicy, poddajemy włosy zabiegom farbowania i podobnym, skóra naszej głowy może być bardzo przesuszona. Aby tego uniknąć zadbajmy o odpowiednie jej nawilżenie. Regularnie myjmy włosy w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie, nakładajmy maseczki nawilżające – mogą być “domowe” lub kupione w drogeriach. Uważajmy na to, by nie wyrywać włosów czesząc je i związując mocno gumką.

Zobacz również: Trichogram Gdańsk – http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichogram/

Uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne i choroby

Trycholog Gdańsk - drtrycholog.plNa nadmierne wypadanie włosów wpływ mogą mieć również uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne i choroby. Na uwarunkowania genetyczne ciężko jest cokolwiek poradzić, jeśli z problemem wypadających włosów zmagali się nasi rodzice lub inni bliscy krewni, jest duże prawdopodobieństwo, że nas też będzie dotyczyć. Zmiany hormonalne można i powinniśmy leczyć, chociaż krótkotrwałe spadki poziomu estrogenu mogą być związane ze zmianą pory roku, pogody i mijać samoistnie.

Na wypadanie włosów wpływ mogą mieć choroby zakaźne, choroby ogólnoustrojowe takie jak toczeń rumieniowaty czy choroby tarczycy, chemioterapia, zatrucia toksynami bądź metalami ciężkimi, oczywiście również wszelkie choroby skóry głowy. Wypadanie włosów może wywoływać również depresja bądź inne choroby psychiczne.  Warto zwrócić również uwagę na leki, które zażywamy.Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...