Jakie są przyczyny wzdęć?

Przyczyny wzdęć mogą być różne. Najczęściej pojawiają się one, gdy nasza dieta jest bogata w produkty powodujące wzmożoną produkcję gazów trawiennych lub gdy jemy w zbyt dużym pośpiechu. Niekiedy wzdęcia są jednak powodowane przez patologiczne zmiany w obrębie układu pokarmowego lub przez alergie pokarmowe.

W patologicznych warunkach wzdęcia dokuczają osobom, które cierpią na: niestrawność fermentacyjną, choroby trzustki, choroby pęcherzyka żółciowego, zaparcia, nieregularne ruchy jelit, niedrożność jelita cienkiego lub grubego, zapalenie otrzewnej czy też zastój krwi w krążeniu dużym, które upośledza zdolność wchłaniania gazów. W sytuacji, gdy za wzdęcia odpowiedzialny jest produkt zawierający alergen, uczucie ciężkości i pełności pojawia się w kilka minut (gdy alergia jest bardzo silna, nawet w parę sekund) po zjedzeniu nietolerowanego produktu. Wzdęcia są wtedy bardzo gwałtowne i wyjątkowo dokuczliwe. Ich następstwem często jest ucisk przepony przez wypełnione gazami jelita i żołądek, który prowadzi do upośledzenia czynności oddechowych oraz serca. Wzdęcia mogą pojawić się również przy diecie, która jest bardzo bogata w błonnik – organizm może nie nadążać z usuwaniem bardzo szybko produkowanych gazów.

Główne przyczyny wzdęć – dlaczego powstają gazy jelitowe?

Gazy mogą również wytwarzać się nadmiernie, gdy nieodpowiednio łączy się produkty. Niewłaściwe połączenia produktów powodują, że jedzenie w jelitach zaczyna fermentować i uwalniać dodatkowe ilości gazów. Dwiema substancjami, które nasilają produkcję gazów trawiennych, są polisacharydy i oligosacharydy. Wzdęcia pojawiają się również, gdy spożywa się duże ilości cukrów, np. fruktozy, która naturalnie występuje w owocach i często jest także dodawana jako słodzik do różnego rodzaju napojów owocowych i bezalkoholowych. Ponadto na przyspieszenie produkcji gazów wpływ ma sorbitol, którego nagminnie używa się do słodzenia żywności dietetycznej, gum do żucia i cukierków bez cukru.

Wzdęcia pojawiają się także u osób, które cierpią z powodu złego wchłaniania tłuszczów lub gdy spożywa się żywność i wodę, które są przechowywane w złych warunkach. Gazy wytwarzają się również przy diecie wysoko tłuszczowej, która powoduje zwiększenie się wydzielania dwutlenku węgla. Natomiast gdy wzdęciom towarzyszy przykry zapach, można mieć uzasadnione przypuszczenie, że powoduje je rozkład białek i aminokwasów bogatych w siarkę.

Przyczyną wzdęć mogą być również środki przeczyszczające (zwłaszcza zawierające laktulozę). Warto także pamiętać, że jeśli wzdęcia pojawiają się często i towarzyszy im ból brzucha lub inne niepokojące objawy, należy zasięgnąć natychmiastowej porady lekarskiej, gdyż mogą one sygnalizować poważne problemy zdrowotne.

Więcej o wzdęciach przeczytasz na portalu wzdecia.netDodaj komentarz, Twoim zdaniem...