Jak rozpoznać chorobę refluksową przełyku?

Chorobę refluksową przełyku często można rozpoznać nawet na podstawie objawów. Potwierdzeniem tej diagnozy jest dobra reakcja na leczenie. Jeśli jednak wywiad chorobowy nie jest jednoznaczny lub nasuwa się podejrzenie powikłań, to konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.

Do badań tych zalicza się:

Gastrofiberoskopia polega na wprowadzeniu przez usta do przełyku i żołądka giętkiego fiberoskopu zakończonego miniaturową kamerą i źródłem światła. Badanie to umożliwia zidentyfikowanie i zlokalizowanie wszystkich nieprawidłowości błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego. Gastrofiberoskopia najskuteczniej pozwala rozpoznać zapalenie przełyku i tzw. przełyk Barreta, który jest powikłaniem choroby refluksowej.

Próba z inhibitorem pompy protonowej opierająca się na krótkotrwałym podawaniu dużych dawek tego leku i obserwacji jego wpływu na objawy choroby. Test taki jest prosty, bezpieczny, nieinwazyjny i mało kosztowny i często stosowany jako pierwszy krok w diagnostyce choroby refluksowej. 3.Badanie radiologiczne przewodu pokarmowego, w czasie którego pacjent wypija papkę barytową kontrastującą przewód pokarmowy. Lekarz radiolog ocenia na ekranie monitora przechodzenie papki przez przełyk do żołądka.

Szczegółową odpowiedź na to pytanie zawarł w polecanej książce „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta” doktor Konrad Kokurewicz.Komenatarz to “Jak rozpoznać chorobę refluksową przełyku?”

  1. oldi Says:

    Dopiero tu przeczytałem, że istnieją takie metody. Znajoma ma ten problem, a lekarz z mojej przychodni od lat, po prostu zapisuje jej tabletki na zgagę.

Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...