Jak pozbyć się łupieżu

Łupież to bardzo częsta przypadłość wielu ludzi. Jest to choroba skórna głowy, która objawia się małymi, białymi kawałkami naskórka, widocznymi gołym okiem. Jest to naskórek, który nadmiernie złuszcza się na skutek tej choroby.

To bardzo częsty problem, bo dotyczy ludzi w każdym wieku. Może też mieć większe konsekwencje w przyszłości i prowadzić do wyłysienia lub innych chorób. Najczęstsze powody łupieżu to zbyt częsta ingerencja w strukturę włosa za sprawą używania żeli, pianek, lakierów do włosów.

Farbowanie włosów również je osłabia i zwiększa ryzyko łupieżu. Z drugiej strony higiena jest tutaj kluczowa, bo zbyt rzadko myte włosy są zwykle pokryte łupieżem i wyglądają niedbale. Należy jednak pamiętać o dokładnym spłukiwaniu włosów po umyciu. Łupież nasila się zwykle zimą za sprawą niższej temperatury i noszenia nakryć głowy.

Istnieją różne typy łupieżu.

  1. Łupież pstry

Pojawia się na skutek grzybicznej infekcji skóry głowy. Wywołują go drożdżaki. Na zdrowej skórze ten grzyb również występuje, jednak w o wiele mniejszych ilościach. Może zmienić się w pasożyta chorobotwórczego i w sposób niekontrolowany rozrastać się.

Pojawia się w postaci jasnobeżowych i lekko różowych plamek. Plamki te zwiększają swój rozmiar i łączą się w całe połacie takiej skóry, która zwykle jest bardzo wysuszona i nadwrażliwa. Zdecydowanie łatwiej wykryć łupież pstry latem, gdy nasza skóra jest bardziej opalona i plamy wyróżniają się. Plamy te możemy zauważyć nie tylko na głowie. Łatwiej wykryć je na karku, dekolcie, ramionach czy plecach. By uniknąć łupieżu pstrego, należy dbać o odporność i unikać leków antykoncepcyjnych.

  1. Łupież różowy

Ten rodzaj łupieżu nie jest uważany za groźny, ponieważ zwykle przechodzi samoistnie po około jednym miesiącu. Można go rozpoznać po małych plamkach na dekolcie, które zwykle pojawiają się jako pierwsze. Potem zaczyna ich przybywać w okolicach brzucha, nóg, a nawet rąk. Jest to zagadkowe schorzenie, ponieważ nie istnieje jednoznaczna odpowiedź przez co jest wywoływany. Dlatego też nie ma konkretnych wytycznych jak radzić sobie z łupieżem różowym. Zaleca się stosowanie leków przeciwświądowych i dbanie o higienę osobistą.

  1. Łupież Gilberta

Jest to choroba skóry, który ma dość łagodny przebieg. Na skórze chorego pojawiają się plamy złuszczonej i zaróżowionej skóry. Dotyka ona tylko około 0.1 % ludzi. Tyczy się zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przypisuje się ją jako chorobę ludzi młodych – wykrywane są najczęściej u małych dzieci i nastolatków. Podejrzewa się, że łupież Gilberta wywoływany jest przez wirusy. Trudno jest połączyć go z jakimkolwiek innym schorzeniem.

Zobacz też: Lekarz od włosów – drtrycholog.pl

Nieważne jednak jaki typ łupieżu nas dotknął, najważniejsze to dbać o higienę skóry całego ciała. Nie należy jednak przesadzać ze środkami chemicznymi, które stosujemy na skórę. Nadmierna ilość kosmetyków szkodzi skórze i podrażnia ją. Grunt to obserwować naskórek całego ciała co jakiś czas, by móc w miarę szybko zareagować na powstające zmiany skórne i pozbyć się łupieżu.2 Komentarzye to “Jak pozbyć się łupieżu”

  1. Patryś Says:

    Jak pozbyć się łupieżu? Przede wszystkim jak najczęściej myć włosy, bo to jest najważniejsze przy łupieżu. Nie wolno zapominać, że łupież najczęściej pojawia się na włosach przetłuszczających się. Jeśli nie dopuścimy do przetłuszczenia się włosów, to okaże się, że łupież nie będzie już taki dokuczliwy, a może wręcz wcale się nie będzie pojawiać.

  2. Bajkoludek Says:

    Nie ma też co przesadzać z myciem włosów przy obfitym łupieżu, bo nadmierne szorowanie głowy może też spowodować stan zapalny. Zwłaszcza, że często samo wyczesywanie łupieżu niewiele zmienia bo to metoda na krótką metę.

Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...