Grypa żołądkowa – leczenie grypy żołądkowej

Zacznijmy od tego, że choroba ta doczekała się kilku nazw. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście grypa żołądkowa. Mówi się także o grypie jelitowej lub „jelitówce” (potocznie). Ta wyjątkowo nieprzyjemna choroba nie ma jednak żadnego związku z grypą i w medycynie nazywana jest zakażeniem przewodu pokarmowego lub nieżytem żołądkowo-jelitowym. Najprawdopodobniej słowo „grypa” zostało dodane do nazwy przez fakt, że choroba ta atakuje najczęściej jesienią i zimą, czyli w tak zwanym sezonie grypowym. Podobnie jak grypie, może towarzyszyć jej gorączka, lecz infekcja ta skupia się na naszym przewodzie pokarmowym.


Objawy grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa ma dwa najbardziej charakterystyczne objawy, przez co nie można pomylić jej z żadną inną chorobą. Jest to wodnista biegunka oraz wymioty. Nie zawsze jednak oba te objawy występują równocześnie, najczęściej dominuje biegunka. Innymi objawami grypy jelitowej są gorączka, ból brzucha i utrata apetytu. Chory odczuwa również silne osłabienie.

Podczas grypy żołądkowej bardzo łatwo jest się odwodnić, dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów. Odwodnienie objawia się nadmierną ospałością lub aktywnością oraz spieczonymi wargami. To, czy jesteśmy odwodnieni, można również sprawdzić za pomocą uszczypnięcia skóry na przedramieniu – jeśli po uszczypnięciu skóra nie odzyskuje sprężystości, możemy mieć pewność, że cierpimy na poważne odwodnienie, które może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Nieżyt żołądkowo-jelitowy trwa zwykle od 2 do 4 dni, zdarza się jednak, że choroba przedłuża się nawet do tygodnia.

Przyczyny grypy żołądkowej

Choroba ta jest bardzo zakaźna. Często zdarza się, że matka, która ma w domu chore dziecko, będąc nieświadomą tego, że została zarażona, przynosi wirusa do pracy, tym samym rozpoczynając epidemię. Grypę żołądkową wywołują szybko rozprzestrzeniające się wirusy, przede wszystkim rotawirusy, które przenoszą się drogą kropelkową i pokarmową. Nie wszyscy są jednak na nie podatni. Zdarzają się osoby, które na grypę żołądkową chorowały raz w życiu lub wcale, oraz takie, które zmagają się z nią kilka razy w roku. Jest to kwestia odporności na pewne szczepy bakterii.

Leczenie grypy żołądkowej

Czy można wyleczyć grypę żołądkową, czy tak, jak w przypadku kataru, trzeba ją po prostu przejść? Przede wszystkim należy pamiętać o pozostaniu w domu. Choroba szybko się rozprzestrzenia, a poza tym, jeśli zażyjemy przeciwbiegunkowe tabletki, wcale nie mamy gwarancji, że grypa nie zaatakuje. Może się to przecież zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie, a takiej sytuacji wolelibyśmy raczej uniknąć.

Najlepiej pozostać więc w łóżku, przyjmując leki przeciwgorączkowe i płyny. Można też zażywać leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe, takie jak Imodium. Należy również uważać, żeby osłabienie organizmu nie stało się bramą dla innych wirusów i bakterii, czyhających na atak. Jeśli po trzech dniach objawy nie ustąpią, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak się ustrzec grypy żołądkowej?

Podatność na nieżyt żołądkowo-jelitowy to kwestia indywidualna. Przestrzeganie higieny, mycie rąk i wietrzenie pomieszczeń, to podstawowe zalecenia w walce z jakimikolwiek wirusami. Dotyczy to szczególnie osób, których domownik zachorował na grypę żołądkową. Warto też pamiętać o tym, by w tym czasie nie korzystać ze wspólnych naczyń, sztućców i ręczników. Dodatkowo, możemy zaszczepić dzieci przeciwko rotawirusom. Szczepionka jest doustna, dostępna dla dzieci między 6 a 24 tygodniem życia. Nie jest niestety refundowana.Komenatarz to “Grypa żołądkowa – leczenie grypy żołądkowej”

  1. Mikrokosmos Says:

    Grypa żołądkowa jest bardzo groźna dla osób, które mają refluks, bo kłopoty żołądkowe mogą się nałożyć jedna na drugą. I nie można zapominać o tym, że leki zobojętniające nie będą działać jeśli będziemy je brać a potem od razu będą wymioty.

Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...