Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to bardzo niekomfortowa dolegliwość, która często przydarza się dorosłym osobom. Może być ona spowodowana nie tylko nieodpowiednią dietą czy zbyt małą ilością ruchu. Duże znaczenie ma tutaj życie w biegu, wieczny pośpiech i stres.

Leczenie zaparć przewlekłych zdecydowanie nie należy do przyjemnych, często kojarzy się z przymusem poddania się lewatywie. To jednak środek niemalże ostateczny – na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów, które bardzo dobrze radzą sobie w walce z zaparciami.

Jednym z nich jest stosowanie naturalnych środków przeczyszczających, które lepiej radzą sobie z zaparciami, niż środki farmakologiczne, nie obciążając dodatkowo organizmu. Do środków takich zalicza się nasiona babki płesznik. Nawet podczas długotrwałego stosowania, organizm nie przyzwyczaja się do nich. Należy pamiętać o tym, by popijać je dużą ilością wody. Przydatny może okazać się również olej lniany, który poprawia przemianę materii i bardzo dobrze działa na trawienie. W walce z zaparciami znajdzie się również coś dla smakoszy śliwek, które są błonnikową bombą. Suszone śliwki należy zostawić na noc w szklance z wodą, dodać łyżkę miodu, dołożyć sok z połowy cytryny i wszystko to wypić. Jeżeli nie przepadamy za śliwkami – możemy zwiększyć spożywanie jabłek. Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianej dolegliwości jest zajadanie się kiszoną kapustą. Żywe kultury bakterii, które biorą udział w jej fermentacji, z łatwością poradzą sobie z zaparciem, przyspieszą trawienie i dostarczą organizmowi witamin z grupy B.

 Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...