Dieta w dna moczanowej

Dna moczanowa, artretyzm, podagra – to nieprzyjemna choroba, spowodowana podwyższeniem poziomu kwasu moczanowego we krwi. Szacuje się, że 12% przypadków zachorowań jest spowodowanych nieodpowiednią dietą, spożywaniem alkoholu, podwyższeniem poziomu cholesterolu we krwi. Na chorobę najczęściej zapadają mężczyźni po 40. roku życia i kobiety w okresie menopauzy.

W zależności od stadium choroby, lekarze mogą zalecić różne środki farmakologiczne (np. wspomagające wydalanie kwasu moczowego z moczem, obniżające ciśnienie, hamujące produkcję kwasu). Jednak odpowiednia dieta nie tylko wspomaga leczenie, ale bywa ważniejsza od środków farmakologicznych!

Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie ciężkich, tłustych produktów, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi i są bogate w środki purynowe. Mowa przede wszystkim o czerwonym mięsie. Jeśli dodatkowo jest pieczone, smażone, podawane z sosem, ostro przyprawione – to gotowa recepta na atak bólu. Najbardziej wskazana jest dieta wegetariańska. Mięso można ewentualnie spożywać w formie gotowanej (gotowanie w dużej ilości wody zmniejsza ilość związków purynowych). Należy unika tłuszczu, a także mięsnych wywarów (np. zup na kości, boczku).

dna-moczanowa-dietaTłuszcze wzmagają zwrotne wchłanianie moczanów, podwyższając ich poziom we krwi. Odwrotnie działają węglowodany, a więc większość energii dostarczanej w diecie powinna pochodzić z wysokiej jakości węglowodanów (pełnoziarnistych makaronów, kasz, chleba). Jeśli bilans kaloryczny nie zostanie zaburzony, nie musimy obawiać się dodatkowych kilogramów. Uważać powinni jednak ci pacjenci, którzy dodatkowo chorują na cukrzycę.

Idealne śniadanie osoby chorej na dnę moczanową to np. chleb pełnoziarnisty z małą łyżką masła, miodem lub dżemem, chudy twarożek, sok owocowy. Na obiad możemy zjeść np. zupę na wywarze warzywnym, ciemny ryż z gotowaną piersią kurczaka lub warzywnym gulaszem. Lekką kolację należy zjeść co najmniej 4 godziny przed snem, co zapobiega odkładaniu się kwasu moczowego we krwi. Podczas snu jest on odkładany przez nas organizm, co nasila ból.

Z diety bezwzględnie należy wykluczyć boczek czy słoninę. Zdrowe tłuszcze roślinne (oliwę, olej lniany, rzepakowy, ewentualnie margarynę) ograniczamy do 20 gram dziennie. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią porcję białka, możemy jeść odtłuszczony nabiał, jajka. Ważna jest też regularność posiłków – należy jeść małe porcje 4-5 razy dziennie.

Kwas moczowy jest wydalany z moczem, ważne jest więc spożywanie większej ilości płynów (do 3 litrów dziennie). Nie musi być to woda mineralna – płynów dostarczają herbaty owocowe i ziołowe, soki, koktajle, zupy. Badania pokazują, że picie kawy bywa pomocne przy nasilonych dolegliwościach, jednak trzeba pamiętać, że na każdą wypitą filiżankę kawy trzeba wypić dodatkową szklankę wody. Pomocniczo można pić alkaliczną wodę mineralną.

Bezwzględnie w dnie moczanowej należy unikać alkoholu, szczególnie obfitującego w puryny piwa. Z półlitrowego kufla złocistego napoju w organizmie odkłada się aż 60 mg kwasu moczowego. Z wódki kwas moczowy w ogóle nie powstaje, jednak alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu i utrudnionego wydalania kwasu.

O objawach dny moczanowej, przeczytasz w naszym artykule: http://www.chorobarefluksowa.net/objawy-i-przyczyny-dny-moczanowej/Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...