Czym jest zły cholesterol?

Słyszałeś o złym i dobrym cholesterolu, nie do końca jednak wiesz, za co odpowiada każdy z nich i jak je rozpoznać? Za chwilę rozwiejemy Twoje wątpliwości, zacznijmy jednak od początku.

Cholesterol to substancja wytwarzana w wątrobie, do ludzkiego organizmu trafia jednak również w pożywieniem. Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: LDL oraz HDL. O ile cholesterol HDL, nazywany dobrym cholesterolem, sprzyja naszemu zdrowiu, o tyle na poziom złego cholesterolu LDL powinniśmy uważać. Dlaczego jest on nazywany potocznie złym cholesterolem? Cząsteczki LDL odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych – jeżeli ich ilość nie jest zbyt wysoka HDL, czyli dobry cholesterol, z łatwością poradzi sobie w przetransportowaniu cząsteczek LDL do wątroby, gdzie zostaną wykorzystane podczas tworzenia się kwasów żółciowych. Problem pojawia się wtedy, gdy poziom złego cholesterolu przekracza dopuszczalną normę – cząsteczki HDL nie nadążają z transportem LDL do wątroby, a cząsteczki LDL oblepiają ściany naczyń krwionośnych.

Po pewnym czasie światło naczyń krwionośnych staje się coraz mniejsze, powstają na nich blaszki miażdżycowe. Powstanie takich zmian często prowadzi do problemów z krążeniem, finalnie, gdy zwężeniu ulegnie światło tętnic wieńcowych, może się to zakończyć zawałem serca.

Jakie czynniki mogą wpływać na to, że poziom złego cholesterolu LDL będzie w organizmie zbyt wysoki? Powodów jest wiele: być może masz nadwagę, palisz papierosy lub jesteś ofiarą chronicznego, przewlekłego stresu? Innym prawdopodobnym czynnikiem, który wpływa na podwyższenie poziomu cholesterolu LDL może być dieta, siedzący tryb życia lub coś, z czym ciężko będzie sobie poradzić – uwarunkowania genetyczne.

Co zrobić, by przeciwdziałać zbyt wysokiemu poziomowi cholesterolu LDL? Przede wszystkim – pokochaj wysiłek fizyczny i ćwiczenia! Regularnie podejmowana aktywność fizyczna sprawia, że organizm syntetyzuje większą ilość cholesterolu HDL, który skuteczniej może radzić sobie z przenoszeniem cząsteczek LDL z powrotem do wątroby. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podczas wysiłku fizycznego, krew płynie w żyłach szybciej, lepiej więc radzi sobie ze złogami miażdżycowymi, które napotyka na swojej drodze. Kluczem do sukcesu może okazać się zmiana nawyków żywieniowych: osoby borykające się z nadmiernym poziomem cholesterolu LDL powinny wystrzegać się margaryn, tłustego mięsa i wędlin, smalcu, słoniny, podrobów, fast – foodów, słodyczy oraz mnóstwa innych produktów, bogatych w tłuszcze nasycone. Niewskazane jest również przygotowywanie posiłków, które wymagałyby kąpieli w głębokim tłuszczu. Zamiast tego, do swojej diety warto włączyć tłuste ryby morskie i owoce morza zawierające dużą ilość kwasów omega – 3, oliwę z oliwek, orzechy arachidowe, migdały – jednym słowem produkty, które odznaczają się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto jest również przyjmować nieco większe ilości błonnika pokarmowego. Można go znaleźć w owocach, warzywach, kaszach, czy pełnoziarnistym pieczywie.

Sprawdź również Popularne Fakty i Mity na temat cholesterolu: http://www.cholesterolowa.pl/cholesterol/fakty-mity-o-cholesterolu/

 Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...