Co to jest choroba refluksowa przełyku?

Choroba refleksowa przełyku to zespół objawów i zmian powstających w następstwie patologicznego wstecznego odpływu do przełyku treści z żołądka i/lub jelita. Jest to zjawisko dotyczące znacznej części naszej populacji zarówno dorosłej jak i dzieci. Nieleczona lub leczona niewłaściwie bywa dolegliwością bardzo dokuczliwą, a nawet może prowadzić do poważnych powikłań.

Występowanie choroby refluksowej przełyku

Częstość występowania choroby refleksowej w ogólnej populacji jest trudna do oceny z trzech powodów: choroba może mieć przebieg bezobjawowy, 10% osób z typowymi objawami ma prawidłowe wyniki pH-metrii, niemiarodajny jest także obraz kliniczny, gdyż często nie pozwala na odróżnienie refleksu fizjologicznego od patologicznego. Niektóre dane epidemiologiczne sugerują, ze 20%-40% dorosłej populacji odczuwa zgagę. Nawet w tak zwanej „normalnej” populacji codziennie zgaga występuje u 7 % osób, jeśli natomiast badamy kobiety w ciąży to odsetek ten rośnie do 48%.

Historia naturalna większości przypadków choroby refluksowej charakteryzuje się ,zarówno klinicznie, jak i endoskopowo, okresami zaostrzeń i rzadkich spontanicznych remisji. Objawy choroby refluksowej pojawiają się zazwyczaj około 55 roku życia, ale mijają,( przeważnie średnio jeszcze 3 lata) zanim pacjent zdecyduje się zasięgnąć porady lekarza.

Zrozumienie „współpracy” przełyku i żołądka oraz roli przepony  jest podstawą do skutecznego leczenia tego schorzenia. Doskonale pomoże Ci w tym vademecum doktora Konrada Kokurewicza „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta”.Komenatarz to “Co to jest choroba refluksowa przełyku?”

  1. Andrzej Says:

    Najgorsze w tym całym refluksie jest to, ze jest to bardzo uciążliwa choroba niestety. Mój ojciec cierpiał na to, i ja też – chociaż niby nie jest to choroba przenoszona genetycznie. Próbowaliśmy już wszystkiego. Trzeba po prostu nauczyć się z tym żyć. Każdemu polecam jednak ten poradnik Kokurwicza (swoja drogą, musi być dobry bo wszedzie go rekomenduja). Niedługo mam nadzieje pojawia się nowe wersje i wydania tego lekarza odnosnie refluksu – przydałby się spis przepisów dla nas, refluxowców. No nic, powodzenia w prowadzeniu strony – będe czasami zaglądał, może coś nowego się będzie pojawiać.

Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...