Choroba wrzodowa – rozpoznanie i leczenie

Choroby układu pokarmowego mogą być źródłem poważnego dyskomfortu, zarówno ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból i wymioty, jak i ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w diecie. Jedną z bardziej dotkliwych dolegliwości tego typu jest choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Wrzody żołądkaObjawy choroby wrzodowej żołądka

Najczęstsze objawy wrzodów żołądka to ból w okolicy pępka, któremu towarzyszy nieprzyjemne pieczenie przypominające zgagę, pojawia się również zgaga i mdłości, czasem także wymioty. W przypadku wrzodów żołądka ból jest szczególnie silny bezpośrednio po posiłku. Wrzody dwunastnicy dają odmienne objawy – ból pojawia się rano, zazwyczaj zaraz po przebudzeniu i słabnie po spożyciu lekkostrawnego posiłku. Objawy wrzodów zależą od indywidualnych uwarunkowań, więc u każdego pacjenta mogą wyglądać trochę inaczej. Dlatego niezbędnym elementem diagnostyki choroby wrzodowej jest gastroskopia (więcej o samym zabiegu na stronie: http://gastryczne.pl/choroba-wrzodowa/gastroskopia/), czyli zabieg polegający na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego endoskopu. Jest to elastyczna rurka, zawierająca tory wizyjne. Umożliwia ona przekazanie kolorowego obrazu śluzówki żołądka. Podczas gastroskopii szuka się także bakterii Helicobacter Pylori, które są odpowiedzialne za większość przypadków choroby wrzodowej.

Oprócz szkodliwego działania bakterii Helicobacter Pylori do głównych przyczyn powstawania wrzodów należy przede wszystkim nieodpowiedni tryb życia, który ma wpływ na zaburzenie równowagi miedzy kwasami żołądkowymi a enzymami trawiennymi. Szkodliwe działanie ma stres, który zwiększa produkcję kwasów żołądkowych, palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu i mocnej kawy, ostre przyprawy oraz niesystematyczne posiłki.

Leczenie wrzodów żołądka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosowaną procedurą jest przeprowadzenie gastroskopii, która pozwala skutecznie zdiagnozować występowanie wrzodów. Po postawieniu diagnozy chory zazwyczaj otrzymuje dwa leki. Pierwszy z nich to antybiotyk, który ma zlikwidować bakterię Helicobacter Pylori, odpowiedzialną za zapalenie błony śluzowej. Drugi lek ma za zadanie ograniczenie produkcji kwasu solnego w żołądku. Połączenie tych dwóch środków pozwala na skuteczne i szybkie wyeliminowanie wrzodów.

Chociaż brak naukowych dowodów przemawiających za tym, że odpowiednia dieta przyspiesza leczenie wrzodów, zazwyczaj zalecane jest jednak ograniczenie spożywania potraw ciężkostrawnych, tłustych i smażonych, a także chleba razowego. Nie poleca się również jedzenia mielonych wędlin i kiełbas, serów żółtych i tłustego nabiału, surowej kapusty, szparagów, marynat, smalcu oraz słoniny, kwaśniej śmietany, roślin strączkowych, rzodkiewki, gotowych sosów, margaryny w kostkach, ostrych przypraw, takich jak chrzan, chilli, pieprz czy musztarda, a także słodyczy.

Nie wskazane jest picie alkoholu, palenie papierosów, picie mocnej kawy i herbaty a także zażywanie zbyt dużych ilości środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych oraz przeciwreumatycznych, zwłaszcza jeśli zawierają spore ilości kwasu acetylosalicylowego.Dodaj komentarz, Twoim zdaniem...